Mr.Sale

 

 

 

Címlapos Friss

„Mire gondolhatott a költő?” - Művészportrék Tiszakécskéről - 2. rész

Sorozatunkban Formanek Csaba portréfilmjeit mutatjuk be, melyeket az Új Alkotóműhely Egyesület tiszakécskei művésztelepén készített. A második epizódban Köbli Alexandra festő, Magyari Balázs szobrász és Pokorny Szilárd költő, író, humorista mesélnek ihletforrásaikról és munkáikról.

 
„Mire gondolhatott a költő?”
 
Művészportrék Tiszakécskéről 
- 2. rész -
 
Művészek közelében azért is izgalmas tartózkodni, mert alkotásuk bizonyos módon tükrözi személyiségüket. Csalafinta dolog ez. Végül is az ember jó eséllyel beledolgozza saját magát a munkájába – akár tudatosan teszi, akár tudattalanul. Ebből talán az is következik, hogy a saját teremtésünk által megismerhetőbbé válunk? Vagy még sarkosabban: a teremtés által nyílunk meg a világnak? Persze érvényes lehet a másik nézőpont is:
 
a mű mögé el is lehet bújni, mint egy maszk mögé, el lehet tűnni mögötte, vagy leválni róla.
 
De honnan tudjuk - szobrát, képét, verseskötetét szemlélve - hogy alkotónk most távol lép tőlünk vagy esetleg éppen hogy igyekszik a közelünkbe férkőzni? „Mire gondolhatott a költő?”
 
Iskolai élményeik sokakat elrettenthetnek az efféle meditációktól, pedig nem haszontalan, ha bekukkantunk néha a művészet kínálta tükörlabirintusba. Főleg akkor, ha nem a tankönyvek elvárt mondataival szeretnénk kijönni onnan, hanem saját élményeinkkel. Akik egy kézlegyintéssel elintézik az alkotó személyét, mondván: „ide a képet, nem érdekel, ki pingálta!”, azok legalább akkorát tévednek, mint akik azt hiszik, hogy az irodalom a szerzők életrajzából áll.  
 
Persze, hogy nem az „életrajz” a fontos! - de a teremtés lélektana olykor az elkészült műveknél is érdekesebb lehet. Kis portréfilmjeim forgatása során – az 1. részben leírtakon túl - az is érdekelt, hogy riportalanyaim mennyire terveznek előre:
 
látják-e maguk előtt a később elkészülő műveket, mennyire tudatosak, és mennyire bízzák ösztöneikre, a véletlenre, vagy esetleg saját vágyaikra-félelmeikre magukat. 
 
Mindezek után én sem tehetek mást: a filmnyelv eszközeivel kissé a magam képére formálva mutatom be őket.
 
TISZTA SZÍNNEL, TISZTA SZÍVVEL - Köbli Alexandra műhelyében
 
Tojásos pezsdülés, avagy hogyan ihlette meg a Tisza vonala Köbli Alexandrát. Portréfilmünkben a festészet, a színek és a látás fontosságáról is beszélgettünk, és persze arról, hogyan születik a kép a tiszakécskei művésztelepen.
 
 
VALAMI NEM FÖLDI DOLOG - Magyari Balázs fémszobrai
 
Magyari Balázs a Képzőművészeti Egyetem szobrász szakán végzett. A kezdetektől részt vesz a tiszakécskei Új Alkotóműhely Művésztelepen. Saját belső képeit követve készít acélszobrokat. Kisfilmünkben bepillantunk az alkotás egyik szikrázó fázisába, és azt is megtudhatjuk, milyen szobrokat készítene, ha lehetősége nyílna rá.
 
 
 
A LUSTA SZAKÁCS KÉSE - Pokorny Szilárd író, humorista 
 
Pokorny Szilárd, alias Poxy harmadik alkalommal vett rész tiszakécskei művésztelepünkön. Irodalmi tervei mellett stand-up comedy estre is készült. Kisfilmünkben bekukkantunk Hősünk ihletett pillanatokkal és alkotói válságokkal tűzdelt munkafolyamatába, majd részleteket láthatunk a Családi Napon előadott műsorából.
 
 
Művésztelepünkön született írásai letölthetők innen. 
 

(Folytatjuk!)


KÖZVETLENÜL KAPCSOLÓDÓK

Álarcok nélkül

Művészportrék Tiszakécskéről  1.+ 3VIDEÓ

Párbeszédbe léphet-e a kortárs művészet a "hétköznapok emberével"? Mitől lesz jó egy szobor? Mitől működik egy festmény? Mit gondolnak erről saját munkáikon keresztül maguk az alkotók? Sorozatunkban Formanek Csaba portréfilmjeit mutatjuk be, melyeket az Új Alkotóműhely Egyesület tiszakécskei művésztelepén készített.Az első három kisfilmből Fekete Attila fotóst, Hidvégi Petra kísérleti keramikust és Retkes Máté szobrászt ismerhetitek meg.

Tizenhat művész szemben a végtelennel

Az Új Alkotóműhely Egyesület és Tiszakécske Város nyílt pályázatára  2015-ben - amit a DRÓTon is olvashattatok - összesen 27 pályázat érkezett 39 helyigénnyel. Az idei művésztelepen végül 16-an fognak részt venni - művészek és szervezők. Teljes lista és bemutatkozók a DRÓTon. 

Retkes Máté: Kelet-Európa

:: Hangfelvétel ::

"...ami itt történt az lopás!" - A fiatal és tehetséges szobrászról, a tiszakécskei művésztelep vezetőjéről, Retkes Mátéról kevesen tudják, hogy verseket is ír. Méghozzá nem is akármilyeneket. A pécsi Periszkóp Rádió esti műsorában Ilyés Lénárd színész szavalta el a szobrász Kelet-Európa című versét. Aktuális hangfelvétel!

Megrázó fényképek Kárpátaljáról 

:: FOTÓRIPORT ::

Képek, amelyek többet mondanak minden szónál. Néhány idézet, amelyek éppen csak sejtetik, hogy mi minden tornyosul e képek mögött. Fekete Attila fotóművész Kárpátalján és Ukrajnában készített megrázó és megható fotósorozatokat, amelyek mellé Ady Endre, Kosztolányi Dezső és Dsida Jenő sorokat választott mottóként. Mindezt most a DRÓTon láthatjátok. 



KÉPZŐMŰVÉSZET a DRÓTon

 

ÚJ FORRADALOM A MŰVÉSZETBEN 1.

Kétszáz alkotás szerepel a 63. Vásárhelyi Őszi Tárlaton, köztük a DRÓT által Szentendrén kiállított szombathelyi festőművészé, Mészáros Szabolcsé is! A hírre tekintettel Mészáros Szabolcs kiállítását 2016 szeptember 16-ig meghosszabbítjuk, amikor is Szarka Fedor Guido képeit fogjuk a művészek városában kiállítani. Részletek és a tárlatra beválogatott festményről kép itt. - Mészáros Szabolcs a legjobb kétszáz kortárs között - a szentendrei kiállítást meghosszabítjuk
 

2016 július 29-én nyílt meg és már látogatható az első DRÓT-kiállítás Szentendrén, a festők városában. A kis kiállítások terveink szerint egymást fogják követni a Szerb utca 2 alatti Red Lion étterem előterében. A kiállítást lapunk főszerkesztője, Weiner Sennyey Tibor az alábbi esszével nyitotta meg. Víz és fény, avagy mi a festészet? 

ÚJ FORRADALOM A MŰVÉSZETBEN 2.

Festők és költők a legritkább esetben magyarázzák saját műveiket, pedig azért néha nem ártana pár szót szólni. Különösen, ha a versekről első pillantásra úgy tűnhet, mintha kiszakadtak volna közegükből, s valami ismeretlen világba kerültek. Pedig nem. Mit keres Szarka Fedor Guido festményei között Weiner Sennyey Tibor négy verse? Valójában csak hazatalálnak. Ott vannak most, ahová igazán tartoznak. Onnan közelítek az ő képei felé, ahonnan a legbiztosabban kapcsolódok: a verseim felől.  Bali-azúr és tengerifű zöld - Szarka Fedor Guido szentendrei kiállításának megnyitója

ÚJ FORRADALOM A MŰVÉSZETBEN 3.

A művészek, mondják, kész alkotásokat hívnak meg, olyanok, mint a kisrádió, befogják az adást és közvetítik. Néha recsegve, néha sisteregve, de valami jelet kapnak, s a művésznek semmi mást sem kell tennie, csak ezt a jelet a lehető legtisztábban tovább adnia. A befogadó pedig az, aki felé a jel irányul, aki nélkül mit sem ér az egész, akihez el kell jutnia az üzenetnek. Az üzenet néha nem több, mint, hogy állj meg. Semmi több. Állj meg. Csak ennyi. A változás állandósága - Karsai Zsófia kerámia „képeiről”

ÚJ FORRADALOM A MŰVÉSZETBEN 4.

Papageorgiu Andrea nem képeket fest, hanem a fényben úszó színeket festi. A fényben a színt, ami rejtőzik, titkolózik, elbújik előlünk. Fény- és színfestő nő ő.... A megszokás szépsége címmel nyílt kiállítása Papageorgiu Andreának a Lívia-villában Budapesten. A DRÓTon most elolvashatjátok Weiner Sennyey Tibor megnyitóbeszédét. - A láthatatlan színek festője - Papageorgiu Andrea képeiről


Milyen Szókratész bürökpohara? Mi az a vitrográfia? Belefér-e egy üvegtálba az egész univerzum? Milyen Amerikában horvát és magyar kettős identitással alkotni? Szilágyi Csilla vezetett körbe minket a budapesti Croatica központban rendezett kiállításán. Ha van tíz perced és csodálatos tárgyakat akarsz látni, akkor ezt a videót nézd meg! Üveg által világosan + Szilágyi Csilla kiállítása a Croatica galériában + VIDEÓ

Szánj tíz percet a művészetre és gyere velünk - legalább virtuálisan - a fiatal, kortárs képzőművészek kiállítására, ahol az egyik alkotó Juhász Gergő vezet körbe, bemutatva társai és saját művészetét. Most bepillanthatsz a Magyar Képzőművészeti Egyetem 2016-ban diplomázó, képgrafika szakos hallgatóinak budapesti kiállításba. Van tíz perced fiatal, kortárs, magyar képzőművészek munkáira? Akkor ezt a videót látnod kell!

„A mai világban nincs megadva az anyaság kellő tisztelete” - mondta Kiss Márta festőművész, akinek március 26-án nyílik legközelebb kiállítása. De beszélt nekünk angyalokról és emberekről, festészetről és gyermekvállalásról, a kisgyermekes anyák helyzetéről és a vega konyháról.  Anyának lenni művészet - Kiss Márta interjú

A csúti pottyantóst látjátok? Az nem az, hanem egy diktátor végbele, melybe mindenkit, aki elfogadja és hajbókol hozzá, sőt azokat is, akik kussolnak - egyébként különösen azokat: belepasszíroz. Végbélkúpok lesztek hamarosan mind, vagy, ami annál is rosszabb, biodíszlet ott, ahol egy nemzet tűnik el. - Baranyai Levente kiállítását ezzel az írással nyitotta meg a Hadik Kávéházban Weiner Sennyey Tibor. A felcsúti pottyantós - Baranyai Levente képei elé

„…ez egy ilyen kollektív kölyök-tudatalatti…” - Freund Éva esszéje Rabóczky Judit új szobrairól. -  Az elszabadult vasgyerekekről

Megvolt ez a cseresznyevirágzás valamelyik távoli tavaszon, és szemlélted már hanyatt dőlve a lombokat így. Megvolt, de lefotózni nem lehet az ilyesmit, az nem idéz illatokat így sosem. Kontra Ágnes képeiről. - A tavasz festészete - KULTÚRPART 2015.

Nézzék, közelről csodálják a Királynőt. Nincs koronája, ellenben van öntudata. Tehetsége, remek művészete, finom érzéke. Ő Rabóczky Judit, a Királynő, akinek nem kell a Király. Völgyi Tóth Zsuzsa nyitotta meg a Fészekben Rabóczky Judit kiállítását azzal az írással, amit itt és most a DRÓTon olvashattok. - Rabóczky Judit, a Királynő - Völgyi Tóth Zsuzsa írása

 

Az elmúlt hónapban tizenegy művész vett részt a nyugat-indiai Pune városában közös alkotói programon, köztük egy magyar is: Bubla Éva, aki észt alkotótársával, Lilli Tölppel a város természeti, ökológiai vonatkozásait vizsgálta és dolgozta fel alkotásaiban. A DRÓTon most leírást és néhány képet láthattok az indiai kiállításukról. Művészettel a környezetvédelemért – Bubla Éva és Lilli Tölp kiállítása Indiában

Nem csak kutyákról, nem csak irodalomról, nem csak üvegékszerekről beszélgettünk Czapáry Veronika író, költő, üvegművésszel és Sárfi Gabriella főkoordinátorral a Dumtsa Korzó Fesztiválon, Szentendrén.  - Üvegköltemények szerzője + VIDEÓ

Szarka Fedor Guido T O R O N Y című kiállításán jártunk Művelődési Szinten. Interjút láthatnak az alkotóval és részleteket a megnyitóból. Tornyokat építetek magyarok! - Szarka Fedor Guido képei a MÜSZIben + VIDEÓ

Szarka Fedor Guido kiállítása április elsején nyílik a győri Esterházy-palotában. Műtermében látogattuk meg a művészt, ahol nem csak a most nyíló kiállításról, és az új képekről, hanem a rombolás és építés misztériumáról is beszélgettünk. Videó és részletek a DRÓTon. - Mi az az āratī? - Látogatás Szarka Fedor Guido műtermében + VIDEÓ

Az emberiség számára három ajándék adatott meg. Az egyik a filozófia, a második a vallás és a harmadik a művészet. - mondta Rácz Géza, a Kagylókürt folyóirat főszerkesztője április elsején Győrben, a Rómer Flóris Múzeumban, ahol ezekkel a szavakkal nyitotta meg Szarka Fedor Guido nagyszabású kiállítását. A DRÓTos videónkon keresztül most meghallgathatjátok a megnyitóbeszédet és bepillanthattok a kiállításba, amely 2016. május 1-ig látogatható. Ez az āratī! - Rácz Géza beszéde Szarka Fedor Guido kiállításának megnyitóján + VIDEÓ
 

Most vasárnap Győrben Szarka Fedor Guido kiállítását nem csupán megnézhetjük, de közelről is megismerkedhetünk a művész alkotómódszereivel, sőt ki is próbálhatjuk azokat. Az Āratī kiállítás megnyitóján is ott voltunk, meglátogattuk a műtermében Guidót, most pedig Zemlényi-Kovács Barnabás rövid elemzését közöljük a tárlatról, melyet május elsejéig lehet megtekinteni Győrben. Írás, részletek és művészet: a DRÓTon. Ha tetszett: add tovább! Az értő szellem derűje - Szarka Fedor Guido győri kiállításáról

Ezek a felismerések, ezek a kis szimmetriák vezethetnek a nagy szimmetriákhoz, akár a fraktálokig, sőt, a teremtésben levő szervező erő, a végtelen rend, az Örök Egy megértésig. Vagyis, amikor Szarka Fedor Guido symettriconokat alkot és állít elénk különböző technikákkal, akkor istenbizonyítékokat mutat fel. Nem mást tesz a képzőművészet eszközeivel, mint amiről Aquniói Szent Tamás beszél a quinque viae, vagyis az istenbizonyítás öt útja során, vagy amit mi tehetünk, amikor megforgatunk egy tobozt az orrunk előtt. Az organikus, élő formák, mint az arcok és a fák tükrözése egyszerre tudás és vallás, egyszerre szépség és bölcsesség, egyszerre asztrológia és ayurvéda, egyszerre Nakula és Sahadéva. Mi a titka szimmetriának? - Szarka Fedor Guido SYMMETRICON c. kiállításának megnyitója.

 

DRÓTkonyha

Egyedülálló főzőműsort közvetít mától néha a DRÓT! Itt van végre a DRÓTkonyha! :) Milyen művészien főzni művészekkel? Milyen egy igazi spagetti, amit Mészáros Szabolcs festőművész készít nekünk szombathelyi műtermében? Miért fontos a víz és a táj? Miért jó ázó kocsikat festeni? Miért kell és hogyan lehet a paradicsom héját szakszerűen eltávolítani? A DRÓTkonyha első filmjéből kiderül. Ha tetszett: add tovább! :) Hogyan főzzünk spagettit? - Főzés Mészáros Szabolcs festőművésszel - DRÓTkonyha1.

Gyakran ér minket a kritika, hogy teljesen elszállt dolgokat is közlünk. Ezt  visszautasítjuk, és nagy örömmel ajánljuk figyelmetekbe a DRÓTkonyha második részét, amelyben megtekinthetitek Nagy Zsófia festőművész ehető képeit és meghallgathatjátok Dobai Bálint költő iható haikuit. Zabálni fogjátok! Vagy nem. Mindenesetre megköszönjük, ha megosztjátok :) Fogyasztható művészet - ehető képek és iható szavak - DRÓTkonyha2

 

 

 

  • Köbli Alexandra
  • Magyari Balázs
  • Pokorny Szilárd
  • Tiszakécske
  • Új Alkotóműhely
  • Retkes Máté
  • művészportrék
  • videó
  • Alkotó